Новини

Спортивні звички у Східній Європі: як часто займаються спортом українці, болгари та румуни та яким видам діяльності вони надають перевагу?

Спортивні звички у Східній Європі: як часто займаються спортом українці, болгари та румуни та яким видам діяльності вони надають перевагу?

Прага, 15 квітня 2025 – Представляємо вам дані нового дослідження, проведеного агентством National Sample (раніше European National Panels), у якому докладно вивчалося, як люди займаються фізкультурою та спортом. У дослідженні взяли участь 3096 респондентів з України (N = 1023), Болгарії (N = 1057) та Румунії (N = 1016). Вибірка в кожній країні репрезентативна для населення віком 18-54 років за статтю, віком, освітою та регіоном проживання. Дані було зібрано за допомогою онлайн-опитування, проведеного в період з 18 по 25 березня 2025 року.

Фітнес проти активного відпочинку: Спортивні звички болгар різняться залежно від віку та статі

Останнє опитування виявило значні відмінності у ставленні болгар різного віку та статі до фізичної активності. Хоча 53 % болгар займаються спортом принаймні раз на тиждень, лише 16 % роблять це щодня. Чоловіки більш активні, ніж жінки: рівень щоденної участі серед чоловіків сягає 61 %, тоді як серед жінок – лише 39 %.
Фітнес-тренування є найпопулярнішою формою фізичних вправ, яку практикують 32% респондентів, далі за популярністю є піші прогулянки та біг – по 14%. Чоловіки частіше грають у футбол та їздять на велосипеді, тоді як жінкам більш до вподоби біг. Вік відіграє ключову роль при виборі фізичної активності. Болгари у віці 45 років і старше віддають перевагу пішим прогулянкам та їзді на велосипеді, у той час як молодші люди більш схильні підтримувати фізичну форму шляхом регулярних тренувань і занять фітнесом.
Викликає занепокоєння той факт, що майже кожен четвертий болгарин (23 %) не займається жодним видом спорту або фізичними вправами. З цієї неактивної групи 63 % складають жінки та 37 %– чоловіки, що свідчить про значний гендерний розрив у фізичній активності.

Поціновувачі активного дозвілля та прогулянок на свіжому повітрі: Румуни захоплюються спортом, особливо пішим туризмом і фітнесом

Близько 68 % респондентів займаються спортом принаймні раз на тиждень, а більше третини (36%) – щодня. Щоденна фізична активність особливо поширена серед чоловіків, осіб у віці 25-34 років та самотніх людей. Майже половина (49 %) опитаних, які живуть самі, повідомили, що займаються фізичними вправами щодня.
Найпопулярнішими видами спорту серед румунів є піші прогулянки (27 %), фітнес (19 %) та біг (19 %). З невеликим відривом від них йдуть футбол (9 %) та їзда на велосипеді (8 %). Піші прогулянки, зокрема, часто практикуються як щоденна активність. Чоловіки зазвичай є більш активними, ніж жінки. У той час як футбол особливо популярний серед чоловіків (17 %), жінки частіше обирають фітнес та біг як свої улюблені види фізичної активності.
Схоже, що румуни мають сильну пристрасть до активного способу життя. Лише 7 % опитаних заявили, що не займаються жодною фізичною активністю, причому ця група найчастіше зустрічається у віковому діапазоні 35-44 роки.
Такі результати вказують на зростаючу культуру активного відпочинку та оздоровлення в Румунії, обумовлену подорожами на свіжому повітрі та самостійними заняттями спортом.

Українці підтримують активний спосіб життя за допомогою піших прогулянок та занять спортом, але кожен четвертий все ж уникає фізичних тренувань

Дослідження показують, що 61% українців займаються фізичною активністю принаймні раз на тиждень, а 25% – щодня. При цьому чоловіки значно частіше, ніж жінки, займаються спортом щоденно.
Найпопулярнішим видом активного відпочинку є піші прогулянки, які полюбляють 35 % респондентів, за ними йде фітнес (20 %), причому обидва ці види спорту більш популярні серед жінок. Інші популярні види активності – їзда на велосипеді (13 %) та біг (10 %). Чоловіки частіше грають у футбол та беруть участь у бойових видах спорту. Серед молодих українців у віці 18-24 років плавання та волейбол є значно популярнішими порівняно з іншими віковими групами, що свідчить про більше різноманіття видів фізичної активності серед молодих людей.
Незважаючи на ці обнадійливі цифри, майже чверть українців у віці 18-54 років (24 %) повідомили, що взагалі не займаються фізичними вправами – це найвищий показник серед трьох опитаних країн. Цікаво, що ця низька активність суттєво не залежить від статі чи вікової групи.
Отримані дані демонструють змішану картину активного, але неоднорідного населення – у той час як багато українців захоплюються пішим туризмом та фітнесом, значна частина все ж залишається осторонь регулярної фізичної активності.

Лідирують у фізичній активності румуни, тоді як болгари відстають

Нещодавнє дослідження, в якому порівнювалися показники фізичної активності серед дорослих у віці 18-54 років в Румунії, Україні та Болгарії, виявило значні відмінності у звичках та способі життя в цих трьох країнах.

Найбільш активними виявилися румуни: 68% респондентів займаються фізичними вправами щонайменше раз на тиждень, а 36% опитаних – щодня. За ними йдуть українці з дещо меншим рівнем спортивної активності; у той час болгари продемонстрували найнижчий рівень фізичної активності – лише 53% респондентів займаються спортом щотижня та лише 16% роблять це щодня.
Вік відіграє ключову роль у регулярності занять фізичними вправами. У Болгарії ймовірність не займатися фізичними вправами зростає з віком – 44% болгар у віці 45-54 років повідомляють про відсутність фізичної активності взагалі, порівняно з молодшими віковими групами. Однак ця тенденція не стосується українців та, особливо, румунів. В Україні 25 % осіб у віці 45-54 років є неактивними, тоді як серед осіб 25-34 років цей показник є дещо вищим (28 %). В Румунії серед людей старшого віку лише 8 % респондентів 45-54 років повідомляють про відсутність фізичної активності, порівняно з 12 % серед людей у віці 35-44 років.
Цікаво, що в Україні розмір родини помітно впливає на фізичну активність: респонденти з більших сімей (5 та більше членів родини) значно частіше займаються щоденними фізичними вправами.

Ці висновки дають цінну інформацію про взаємозв'язок між демографічними показниками та звичками способу життя у Східній Європі, виявляючи можливості для реалізації ініціатив у сфері охорони здоров'я та благополуччя в усьому регіоні.

‹ Назад

Опубліковано 24 квіт. 2025 р., 09:57:29